Protože každý elektronický obchod potřebuje trochu analytiky, přinášíme vám již druhý díl seriálu „Analytik v e-shopu“. Tentokrát se podíváme na praxi zvanou „spamuj koho můžeš“, tedy zasílání plošných nabídek na celou databázi stávajících zákazníků.
Děje se to pořád. Zas. A znova. Komunikační manažeři v některých e-shopech posílají kobercové nálety nudných nabídek do milionů e-mailových schránek. Je to přece zadarmo a občas se někdo chytí. Musíme se ale ptát, zda má smysl komunikace, kterou pouze 1% příjemců promění ve klik. Co to dělá s naší značkou v ostatních kanálech? Zamyšlení nad tím, proč response z necíleného e-mailu klesají, posloucháme pořád, ale obvykle je nenásleduje žádný plán, co dál.
U definice toho co je spam, zapomeňte na to, co vám říkají právníci. Je to prostě každá necílená, nerelevantní komunikace, kterou považuje přes devadesát procent příjemců za rušivou.
Pokud by byl papír zadarmo, skutečně byste každému poslali, co vás první napadne, a čekali reakci? Otázka je, proč to u e-mailu jde tak snadno. Vaše firma je ovšem vnímána jako celek, a humpolácká komunikace v jednom z kanálu může poškodit kanály další. Jinými slovy, komunikační mix si můžete zkazit jediným kanálem, bez ohledu na to, že je zdarma. Existuje totiž jen jeden obrázek zákazníka o vaší firmě. Pokud ho budete každý den rušit nerelevatním sdělením, prostě své image neprospějete.
Otázka, jak často je možné posílat mail, také nemá příliš velký smysl. Ptáte se přátel, jak často jim můžete psát nebo volat? Asi ne. Pravidlo je stejné jako u každé jiné komunikace. Píšu nebo volám, když mám co říct. Jako obchodník mám co říci, když nabízím:
U věrnostní odměny se málokdo vzteká, že jí dostane. Převratných novinek je za rok maximálně pět a speciální nabídku by neměla mít v bledě modrém konkurence. Zbývá poslední bod.
Pokud nabízím propojení mezi produkty například z kousků oblečení složím zajímavý šatník, z herních komponent nejvýkonnější sestavu v ČR, z trendů zajímavý newsletter, mám co sdělit. O třídu slabší příběh je, že vybíráme to nejlepší, „exkluzivní“ nebo „od nejlepší značky“. Sleva je příběh, na který také někdo slyší, ale měl by být až posledním v pořadí a měl by být důvěryhodný. Předmět „trenýrky za 99 Kč pro každého“ ale žádného strategického cíle nedosáhne. Pokud však budete vytvářet skutečný obsah a skutečné nabídky, zákazníci to dle mých zkušeností ocení. Informační hodnota může překlenout hranici mezi legálním spamem a zajímavou zprávou.
Když budete mít jeden příběh, začněte se segmentací e-mailů. Nabídnout pokročilým zákazníkům pokročilý a personalizovaný obsah by již mohlo být v roce 2013 snadné. Směřováním slev na slevaře lze ušetřit a vyhnout se korozi cen pro celou zákaznickou bázi. Pokud je e-mail zdarma, je vlastně darem, kterého bychom si měli vážit.
Publikováno v časopise Direct
DATA mesh
Šárka Kotlaříková
24. června 2024